18 / 2011 Požár 20.12.2011 20:22hod – průmyslové objekty

Jednotka prostřednictvím KOPIS vyslána k požáru průmyslového objektu do obce Lovčice.

Po příjezdu na místo průzkumem zjištěno:

Jená se o požár pily a dřevařské dílny.Jednotka prováděla hašení v dýchací technice,osvětlovala místo požáru a prováděla rozebírání konstrukcí.

Technika CAS 24 T815: zasahovalo 6 členů JSDH obce Žarošice, JSDHO Násedlovice, JSDHO Archlebov, HZS PS Kyjov, HZS PS Hodonín, HZS PS Bučovice, JSDH obce Bučovice, JSDH obce Ždánice, JSDH obce Lovčice, JSDH Kyjov.

Požář zničil pilu a dřevařskou dílnu.

Dvoumilionovou škodu podle předběžného odhadu způsobil požár pily a dřevařské dílny v Lovčicích na Hodonínsku.

Oheň vypukl v dílně dřevovýroby v jedné z hal bývalého zemědělského areálu na kopci nad obcí. Záblesky plamenů zpozoroval a ve 20.19 hodin ohlásil hasičům majitel sousední autodílny. Protože už z první informace vyplývalo, že jde o požár většího rozsahu a při příjezdu prvních jednotek se oheň šířil na celou halu o půdorysu 15 krát 30 metrů, krajské operační a informační středisko HZS JmK vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. K zásahu vyslalo 10 jednotek hasičů – profesionální jednotky ze stanic v Kyjově, Hodoníně a v Bučovicích, a dobrovolné jednotky z Lovčic, Archlebova, Kyjova, Násedlovic, Žarošic, Ždánic a Bučovic.

Hasiči zásah rozdělili na dva úseky a na hořící halu namířili šest vodních proudů. K doplňování nádrží cisteren zřídili kyvadlovou dopravu vody od hydrantu v obci. V silně zakouřeném prostředí zasahovali v dýchacích přístrojích. K odvetrávání hustého dýmu nasadili přetlakovou ventilaci. Prostor požářiště a okolí zásahu osvětlili z pracovní plošiny 37metrového automobilového žebříku. Majitel dřevozpracující firmy zkolaboval a přivolaní zdravotníci ho převezli do nemocnice.

Oheň se podařilo dostat pod kontrolu ve 22.17 hodin a část nasazených jednotek se začala vracet na základny. Protože požár zasáhl také zachycovače a zásobníky pilin pod podlahou objektu a oheň v podzemí stále prohoříval, hasiči se žhnoucí piliny snažili vybírat a prolévat vodou. K hašení hořících pilin a jejich prolévání hasiči nasadili tři vodní proudy s pěnou. K účinnějšímu hašení podzemí haly dřevěnou podlahu nad lapači pilin rozřezávali motorovými pilami a rozebírali její konstrukci. Současně v hale a okolí rozebírali žhnoucí hromady zpracovávaného dřeva.

Krátce před půlnocí se požár podařilo téměř dohasit. K likvidaci skrytých lokálních ohnisek hoření na místě s jedním vodním proudem do rána zůstala místní jednotka dobrovolných hasičů. Likvidaci požáru hasiči ukončili ve středu v 8.57 hodin. U požáru zasahovalo celkem 60 hasičů se 12 cisternami, dopravním automobilem a automobilovým žebříkem.

Podle předběžné bilance požár zničil zhruba polovinu zděné haly s plechovou střechou o rozměrech cca 15 krát 30 metrů, rozšíření ohně na zbývající část haly se hasičům podařilo zabránit. Oheň zničil nebo silně poškodil rámovou pilu a další dřevozpracující stroje a také zásoby zpracovávaného dřeva. V hořící hale oheň a žár zničil také vysokozdvižný vozík a nakladač. Příčinu vzniku požáru zjišťuje vyšetřovatel HZS JmK, způsobenou škodu podle předběžného odhadu vyčíslil na dva miliony korun.

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.